Super User

Super User

تمام حقوق اين اثر متعلق به آموزشگاه تدبيرسازان دامون بوده و هرگونه كپي برداري از مطالب موجود بدون مجوز از مركز آموزشي خلاف و پيگرد قانوني دارد

Website URL: http://topadviser.ir
پنج شنبه, 16 شهریور 1396 00:00

همکاری با ما

با سلام؛ در ابتدا از این که قصد همکاری با ما را دارید از شما متشکریم…

گروه مشاوران برتر به علت گستردگی فعالیت خود همواره نیازمند جوانان متخصص و توانای کشور است.

عمده فعالیت این مجموعه، مشاوره در نگارش مقاله، پروپوزال و پایان نامه، راهنمایی در استخراج، ویرایش و پذیرش مقالات، مشاوره در انجام پروژه های دانشجویی و تحلیل آماری و همچنین ترجمه فوق تخصصی در تمامی رشته ها و چاپ کتاب می باشد و متعهد می گردد که در طول انجام پروژه، آموزش موضوع موردنظر نیز به دانشجویان و پژوهشگران عزیز صورت پذیرد.

در صورت تمایل به همکاری با ما، از طریق فرم زیر می توانید سوابق خود را برای ما ارسال بفرمایید.

 

پنج شنبه, 21 -2664 00:00

تماس با ما


شعبه 1 : تهران  پونک  سردارجنگل  ایران زمین شمالی  کوچه اعلایی یکم پلاک 20
 

تلفن ثابت : 01132294242

تلفن همراه : 09216367688

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
دوشنبه, 29 آذر 1395 00:00

درباره ما

گروه علمی و پژوهشی مشاوران برتر در زمینه مشاوره در نگارش مقاله، پروپوزال و پایان نامه، راهنمایی در استخراج، ویرایش و پذیرش مقالات، مشاوره در انجام پروژه های دانشجویی و تحلیل آماری و همچنین ترجمه فوق تخصصی در تمامی رشته ها و چاپ کتاب، فعال می باشد که توسط جمعی از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی اداره می شود. افتخار گروه رضایت مشتریان و برندینگ مشاوران برتر به عنوان یک برند مطمئن و قابل اعتماد در بین طیف وسیع مشتریان خود است. گروه مشاوران برتر با تلاش کارشناسان متخصص و زبده، توانسته است با پایش مداوم عملکرد در سطوح مختلف به یک مزیت رقابتی تبدیل شود. ما افتخار داریم که رضایت 97 درصدی در رضایت مندی مشتریان را به خود اختصاص دهیم. گروه مشاوران برتر بر اساس 6 اصل استوار است: تخصص، کیفیت، صداقت، سرعت، رضایت و امانتداری. این اصول زیربنای فعالیت ماست.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

دفاع پایان نامه

دفاع پایان نامه

- خوشه سازی فرضیات یا پرسش های پژوهش

بررسی موضوع مورد مطالعه، به واسطه بررسی فرضیات یا پرسش های تحقیق امکان پذیر است و بررسی فرضیات تحقیق نیز به واسطه بررسی عناصر موجود در آن ها میسر است. لذا برای پی بردن به عناصر موجود در فرضیات یا پرسش های تحقیق باید آن ها را ریز و خُرد کرد، به این کار خُرد و ریز کردن فرضیات تحقیق، خوشه سازی یا خوشه بندی می گویند. برای خوشه سازی ابتدا به واژه های کلیدی فرضیات یا پرسش های تحقیق رجوع کرده آن ها را تا حد نیاز پژوهش ریز کرده و سپس به ارتباط این واژه ها با یک دیگر توجه نموده و آن ها را نیز تا حد نیاز تحقیق خُرد و ریز می نماییم.

2- تدارک سوالات پژوهش

وقتی خوشه سازی فرضیات یا سوالات تحقیق به اتمام رسید، با عنایت به خوشه ها و زیر خوشه ها، پرسش های تحقیق تهیه می شود، تعداد پرسش ها با توجه به نیاز تحقیق تعیین می شود. البته در برخی از روش ها، به خصوص روش هایی که با استفاده از مقیاس های مدرج و طیف ها انجام می شود، بعضاً تعداد پرسش ها راحت تر تعیین می گردد، لیکن در تحقیقات رسمی و به خصوص پژوهش های دانشجویی، پژوهشگر باید این امکان را فراهم نماید که پرسش های تحقیق بتوانند فرضیات یا سوالات تحقیق را محک بزنند بنابراین با توجه به خوشه سازی صورت گرفته، و همچنین با عنایت به فن تحقیق که کاربرد آن از اینجا به بعد آغاز می شود پرسش های تحقیق تدارک دیده خواهد شد.

3- جمع آوری داده ها

از این مقطع به بعد، باید پرسش های تحقیق را با توجه به زمینه مطالعاتی و عناصر تحت پوشش تحقیق اعم از عناصر انسانی و غیر انسانی، به کار گرفت و اطلاعات به دست آمده را جمع آوری نمود.

4- طبقه بندی داده ها

برای انجام مراتب بعدی تحقیق حتماً نیاز به طبقه بندی داده ها است. طبقه بندی موجب خواهد شد تا از پراکندگی اطلاعات جمع آوری شده جلوگیری به عمل آمده و انسجام تحقیق تا پایان پژوهش حفظ شود. راحت ترین راه برای طبقه بندی داده ها این است که با توجه به پرسش های تدارک دیده شده و تعداد گزینه های مربوط به هر پرسش، جدولی طراحی شود که بتوان پاسخ های دریافتی را در آن جایگزین نمود. مثلاً اگر پنجاه و هشت پرسش را در جمعیت نمونه یک صد و سیزده نفری به کار بریم، فرم جمع آوری اطلاعات و طبقه بندی داده ها چنین خواهد شد:

سوال (58) سوال (57) ………………. سوال (2) سوال (1)       پرسش­های تحقیقپاسخگویان
د ج ب الف د ج ب الف ………………. د ج ب الف د ج ب الف  
                ……………….                 پاسخگوی (1)
                ……………….                 پاسخگوی (2)
                ……………….                 پاسخگوی (3)
                ……………….                 پاسخگوی (4)
                ……………….                 پاسخگوی (5)
                ……………….                 ……………….
                ……………….                 پاسخگوی (109)
                ……………….                 پاسخگوی (110)
                ……………….                 پاسخگوی (111)
                ……………….                 پاسخگوی (112)
                ……………….                 پاسخگوی (113)
                ……………….                 جمع

نمونه فرم طبقه بندی داده ها

5- تحلیل داده ها

آخرین گامی که باید به آن پرداخته شود تحلیل داده ها است. اگر به یاد داشته باشید، در فصل اول قرار بر این شد که چارچوب مطالعاتی تعیین شود، علاوه بر آن در فصل سوم نیز طرح تحلیلی تعیین گردید. حاصل آن دو این است که داده های پژوهش در این مقطع باید با دو نظریه و طرح از پیش تعیین شده محک زده شوند، به این کار تحلیل داده ها می گویند. گام اول در این کار تحلیل کمّی داده ها بود که با توجه به فرمول ها و نمودارهای آماری و ضرایب درصدی، داده های تحقیق تحلیل فنی می گردند، در گام دوم نیز تحلیل کیفی بود که باید با در نظر داشتن نظریه علمی یا مکتب انتخاب شده، داده ها محک زده شده و شرح و تفسیر شوند.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

فصل های پایان نامه

در نگارش پایان نامه ، رساله و هر پروژه پژوهشی، علاوه بر تسلط نسبی بر نحوه نگارش متنی روان به فارسی، لازم است ملاحظاتی ویژه جهت نگارش را فرا گرفت تا بتوان به خوبی از عهده آن برآمد.بر اساس مقررات و دستورالعمل های مراکز دانشگاهی و پژوهشی مختلف، فصول و محتوای رساله و پایان نامه ها تا حدی متفاوت است .در این بخش یک قالب کلی برای این موضوع ارائه شده است.
در پی نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری،دانشجو ملزم به دفاع از پژوهش نامه خود می باشد. این بخش به منظور ارائه آگاهی های لازم از این دو مقوله به دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی، نگاشته شده است.

الف)نگارش پایان نامه یا رساله

آخرین مرحله کار دانشجوی تحصیلات تکمیلی، تکمیل پژوهش نامه ای است که برای دوره کارشناسی ارشد اصطلاحا «پایان نامه» و برای دوره دکتری (Ph.D) «رساله » نامیده می شود.
عمدتا مراحل انجام وارکان پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری، مشابه است ولی دارای تفاوتهایی به شرح زیر نیز می باشند:
1 در دوره کارشناسی ارشد، هدف از تدوین پایان نامه آن است که فارغ التحصیل این دوره با انجام پژوهش علی آشنا شود. حال آنکه از فردی که رساله دکتری (Ph.D) می نویسد انتظار می رود که در انجام پژوهش علمی تسلط کافی بیابد و بتواند پس از فراغت از تحصیل مستقلا در انجام پژوهش توانمند باشد.
2 رساله دکتری از دامنه گسترده تر، ژرف نگری بیشتر، فرضیات قویتر و تحلیل عالمانه تری برخوردار است. فرض بر آن است که داوطلب دوره دکتری Ph.D به لحاظ کمی و کیفی آگاهی و تسلط بیشتری بر مفاهیم زمینه علمی مربوط دارد و با صرف وقت بیشتر در پژوهش خود به منظور تدوین رساله، کار ارزنده ای ارائه دهد.
3 از نویسنده رساله دکتری انتظار می رود که حداقل یگ گام ملموس و منحصربفرد در زمینه علمی پژوهش خویش بردارد. بنابراین، خلاقیت و نوع آوری بیشتری در رساله مورد انتظار است.
قبل از نگارش رساله خود به نکات زیر توجه نمایید:
1. پیوسته آرامش خود را حفظ کنید.
2. اگر احساس بی نظمی می کنید، سعی کنید محیط کار خود را مرتب نمایید.
3. از اینکه ممکن است کار شما درست نباشد، ترس بخود راه ندهید.
4. فرض کنید که نامطلوب ترین رساله را ارائه می دهید.
5. به خاطر داشته باشید که مادام که نگران کیفیت کارتان باشید، رساله شما کار جالبی نخواهد شد.
6. از منتطق پیروی کنید.
7. از افرادی که در رشته خودتان خیلی فعال هستند، رهنمود بگیرید.
8. از کار افرادی که در رشته شما خوب کار نمی کنند، تقلید نکنید.
9. رساله خود را به صورت single space بنویسید.
10. برای فصول مختلف رساله خود، پوشه هایی تهیه نمایید و هر فصل را در یک پوشه جداگانه بگذارید.
11. هنگامی که احساس خستگی مفرط می کنید، کار را متوقف کنید.
12. کار خود را با نگارش آن بخش که بیشتر درباره آن می دانید، آغاز کنید.
13. پروپوزال خود را بر اساس نظمی سیستماتیک تدوین نمایید.
14. نام ها و جاهای واقعی در پیش نویس های اولیه رساله وارد کنید.
15. هر یک از پیش نویس ها را روی کاغذ کاغذ رنگی متفاوتی بنویسید.
16. جداول و نمودارهای اولیه را به صورت دست نویس آماده سازید.
17. مطالب را به صورت ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی و ابهام بنویسید.
18. سایر رساله های مربوط را، قبل از آغاز به نوشتن رساله خویش مرور کنید.
19. جداول را در متن رساله معرفی نموده و ارائه دهید و پس از ارائه هر جدول، مطالبی درباره آن بنویسید.
20. هرجا که لازم شد کلمات مشابه و موازی بکار برید.
21. تدوین فهرست مندرجات به شما کمک می کند تا مطالب را به صورت صحیح و مناسب ارائه دهید.
22. نتایج و نقطه نظرات واقعی خود را ارائه دهید.
23. پیشنهاد برای پژوهش های آتی خود را به صورت منتطقی و معقول با پژوهش خویش ارائه دهید.
24. فصل اول رساله باید در آخر کار مورد بازبینی قرار گیرد و اصلاحاتی در نوشته ها صورت پذیرد.
25. فراموش نکنید که نگارش پایان نامه یا رساله برای شما پدیده ای نو محسوب می شود و در حکم پروژه ای است بزرگ که باید به تنهایی به انجام رسانید، گرچه اعضای کمیته رساله یا پایان نامه شما را یاری خواهد نمود.
26. توجه داشته باشید پس از به تصویب رسانده پیشنهاد پژوهش خود، نمیتوانید به راحتی و پیوسته آن را تغییر دهید.
بنابراین از آنجا که هنگام تدوین پیشنهاد پژوهش وقت کافی صرف کرده اید و اگاهانه هدف و راه تدوین پژوهش خویش را مشخص کرده اید، لازم است در برخورد با هر مشکل از میدان به در نروید و تلاش کنید تا مشکلات حل شود و کار را ادامه دهید.
27. در این مرحله از تحصیل، باید بیش از پیش احساس استقلال نمایید و قبول مسئولیت کنید و کمتر به استاد راهنمای خود وابسته شوید.
28. با استاد راهنای خود در تماس باشید و پیوسته گزارش روند کار خویش را ارائه دهید و اصلاحات پیشنهادی او را لحاظ نمایید.
29. پس از کسب نقطه نظرهای اصلاحی و رهنمودهای استاد راهنما، محتوای آن فصل یا فصول را در اختیار اساتید مشاور قرار دهید و از نقطه نظرهای آنها آگاه شوید.
30. فراموش نکنید که مسئولیت نهایی با استاد راهنماست و هر گونه پیشنهاد یا نقطه نظری از جانب هر کدام از اعضای کمیته رساله، باید مورد تایید استاد راهنما قرار گیرد.
ممکن است گاهی اوقات، مقررات و دستورالعمل های گروه، دانشکده و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیش از حد بوروکراتیک بوده و غیرقابل تحمل باشد. در چنین حالتی، لازم است به نکات زیر توجه نمایید:
1. سعی کنید هرچه زودتر از مقررات و دستورالعمل های مربوط به تدوین پایان نامه یا رساله آگاهی یابید و راهنمای مربوط را مطالعه نمایید تا اطمینان یابید که راهی درست و منطبق با آن مقررات و دستورالعمل ها، انتخاب نموده اید .
2. یک جدول زمانی یا تقویمی برای خود تهیه نمایید تا موعد انجام هر مرحله کار را به درستی به خاطر داشته باشید و وضعی پیش نیاید که زمان تعیین شده بگذرد و از انجام کاری غافل مانده باشید.
3. تمامی سوابق کار را به خوبی نگهدارید.
4. چنانچه روی عناوین مربوط به انسان کار می کنید، دقت کنید که دستورالعمل ها و ملاحظات اخلاقی را رعایت نمایید.
5. دقت نمایید که ملاحظات مربوط به شیوه نگارش، فونت مورد استفاده، رعایت فاصله ها و حاشیه ها و نحوه استقرار جداول و نمودارها به درستی انجام پذیرد.

ب)محتوای هر یک از فصول پایان نامه و رساله

فصل دوم ادبیات پژوهش

فصل اول معرفی پژوهش

صفحات آغازین

فصل پنجم تحلیل یافته ها،

بحث و نتیجه گیری

فصل چهارم یافته های پژوهش

فصل سوم مراحل انجام پژوهش

پیوست ها
منابع و مآخذ

فصل ششم خلاصه پژوهش

در هر پایان نامه و رساله گزارش نهایی واجزا و محتوای آن تابع دستورالعملی خواهد بود که دانشگاه یا موسسه مربوط آن را به پژوهشگر ابلاغ می نماید. با این حال یک سری اصول کلی در این میان وجود دارد که رعایت آن بسیار راه گشا خواهد بود. شروع گزارش با مفاد روی جلد خواهد بود که در آن معمولا آرم دانشگاه ، نام دانشکده ، اسامی اساتید راهنما، مشاور و پژوهشگر درج می شود . اولین صفحه بعد از جلد، صفحه عنوان است. این صفحه دقیقا از محتوای جلد تبعیت می نماید . صفحه بعدی بسم ال… است. صفحاتی دیگر معمولا در این بخش مطرح می شود، از قبیل سپاسگزاری، تقدیم و …

پ) چکیده

بعد از تکمیل فهرست مطالب، فهرست جداول و نمودار، نوبت به تدوین چکیده می رسد. چکیده اولین بخش از یک کار پژوهشی است که مورد استفاده سایر پژوهشگران قرار می گیرد. با توجه به این که در وب سایت ها و بانک های اطلاعاتی، تنها مطالب چکیده مورد استفاده قرار می گیرد، باید در تهیه آن بسیار دقت شود.

1) ویژگی های یک چکیده خوب:

 • چکیده زمانی خوب تدوین شده است که کاملا یکدست، مربوط و دقیق باشد.
 • مسایل مقدماتی یا زمینه، اهداف، مواد و روش ها، یافته ها، نتایج و توصیه ها به طور منطقی تدوین شده باشند.
 • پیوندهای منطقی بین قسمت های مختلف آن وجود داشته باشد.
 • اطلاعات اضافه تر از متن اصلی نداشته، بلکه خلاصه ای از نوشته اصلی و منحصراً بازتابی از اطلاعات نوشته اصلی باشد.
 • قابل فهم باشد.
 • بیشتر با افعال گذشته یا مجهول نگاشته شده باشد.

2) گام های لازم برای نگارش چکیده مطلوب

چکیده در حقیقت یک پایان نامه یا رساله مختصر است. لازم است ابتدا گزارش پژوهش خاتمه یابد و سپس برای نگارش چکیده اقدام شود. برخی از پژوهشگران تصویر می نمایند که با حذف بخش های اضافه از پژوهش اصلی، می توانند به چکیده پژوهش خود دست یابند. در حالی که این عمل بسیار دشوار خواهد بود. چکیده باید به صورت مستقل و از ابتدا به نگارش درآمده و در حذف مطالب اضافه، باید نهایت استفاده را نمود. نکاتی که در این کار باید رعایت شود، به شرح زیر است:

از زمان گذشته افعال یا فعل مجهول در چکیده استفاده کنید.

جملات را به صورت کوتاه بنویسید.

جملات را به طور کامل بنویسید.

به زبان ساده و قابل فهم بنویسید.

به جای نام های محلی، از اسم های علمی استفاده کنید.

با همان زبان وتأکیدی که در متن اصلی مطالب ارایه شده است، چکیده را تدوین کنید.

توانمندی خود را در خلاصه کرئن مطالب نشان دهید و از کپی کردن عینی جملات پژوهش اصلی خودداری نمایید.

از علائم اختصاری استاندارد استفاده نمایید.

دقیق باشید و از نگاشتن نکات مبهم خودداری نمایید.

ساختار نوشته خود را تنظیم نموده و نقاط ضعف آن را برطرف سازید.

از ارایه اطلاعات غیرضروری خودداری نمایید.

اشتباهات نگارشی را رفع نموده و علایم نگارشی را اصلاح کنید.

نسخه نهایی گزارش خود را قبل از ارایه، حتما یکبار دیگر مطالعه نمایید.

ت) محتوای هر یک از فصول پایان نامه و رساله

با وجود آن که محتوای پایان نامه و رساله قدری با هم تفاوت دارند، ولی شباهت های آنها کم نیست. بر این اساس در این بخش، تلاش می شود، ساختار کلی فصول و محتوای آن تشریح شود.

 1. محتوای فصل اول:

بعد از چکیده، فصول اصلی شروع می شوند که صفحه اول آن با شماره گذاری 1 خواهد بود، ولی بر روی آن نوشته نمی شود. این فصل به معرفی پژوهش می پردازد. حداقل محورهایی که لازم است مطرح شود به شرح زیر است:

 • مقدمه (حدود یک پاراگراف)
 • بیان مساله پژوهش
 • اهمیت انجام پژوهش و وجه تمایزپژوهش با سایر پژوهش ها (توجیه لزوم انجام پژوهش)
 • اهداف پژوهش (آرمانی، اصلی و ویژه)
 • فرضیه ها یا سوالات پژوهش
 • دامنه پژوهش
 • امکانات و محدودیت های پژوهش
 • تعریف نظری و عملیاتی مفاهیم و متغیرها

بخش هایی از اطلاعاتی را که در فرم پیشنهاد پژوهش وجود دارد، مطابق با محورهای فوق بوده و مناسب برای فصل اول است، انتخاب و در جای خود درج کنید. فراموش نکنید که برخلاف پیشنهاد پژوهش که زمان افعال آینده اند، هنگام تدوین پایان نامه و رساله، زمان ها باید به صورت گذشته بیان شوند. در صورتی که در مرحله پیشنهاد پژوهش، محتوا، بخوبی تدوین شده باشد، معمولا در نگارش فصول اولیه مشکل جدی وجود نخواهد داشت. فقط مطالب جدیدی را که پس از تصویب پیشنهاد پژوهش یافته اید، باید به این بخش اضافه شود. نحوه تنظیم مطالب در پایان نامه و رساله بسیار حائز اهمیت است. گاهی ملاحظه می شود که پژوهشگر مطالب مختلف را بدون تناسب و دلیل در کنار هم قرار می دهد. به عبارت دیگر، توالی منطقی مطالب رعایت نمی شود. بر این اساس، لازم است در سازماندهی مطالب و تیترهای اصلی و فرعی و پیکره اصلی متن دقت به عمل آید. کدگذاری عددی مطالب و استفاده از حروف الفبا دو شیوه غالب در مطرح ساختن مطالب گزارشات است. به عنوان مثال، در شیوه کدگذاری عددی، کد اصلی با شماره فصل شروع شده، تیترهای اصلی دارای شماره های بعدی بوده و به همبن ترتیب، می تواند زیر تیترهای فرعی شکل بگیرد.

فهرست

نمودار نمونه ای از شیوه ی کدگذاری تیترها در پایان نامه و رساله

2.محتوای فصل دوم

برای فصل دوم، با عنوان «سابقه تاریخی/ مبانی نظری/ ادبیات پژوهش» نیاز به صرف وقت زیاد و کار بیشتری دارید. آنچه که قبلا برای پیشنهاد پژوهش خود تهیه نموده اید، پایه کار است، ولی باید در حد گسترده ای توسعه یابد.

در برخی از پژوهش ها و به ویژه پایان نامه ها و رساله ها، فصل دوم می تواند هر دو بخش سابقه تاریخی و مبانی نظری با عناوین جداگانه درج شود. گاه ممکن است بنا به ضرورت و یا عدم دسترسی به منابع مربوط، یکی از این بخش ها را حذف نمایید. اما بخش سوم، یعنی ارایه مرور بر پژوهش های مربوط، در تمام پایان نامه ها، رساله ها و پروژه های پژوهشی الزامی است.

در بخش سابقه تاریخی، باید در مورد گذشته دور و نزدیک پدیده عنوان یا پدیده های موجود در عنوان تا قبل از زمان پژوهش خویش و براساس دوره های زمانی (از گذشته تا به حال) به ارایه سابقه امر بپردازد. بی تردید، می دانید که ارایه مطالب باید همراه با استناد باشد تا مشخص گردد که این مطالب را از کجا گرفته اید.

در بخش چارچوب نظری، به منظور روشنگری مفاهیم نظری و هویت مفاهیم، با برشمردن ویژگی ها و ابعاد آن، اقدام به ارایه این بخش می نمایید. بدین نحو که مفاهیم اصلی و بنیادی مربوط به پژوهش خود را مشخص نموده و با بهره گیری از آثار و نوشته های اندیشمندان و نویسندگان مختلف و حتما با استناد و با رعایت نظمی معقول، به توصیف و تشریح این مفاهیم در چارچوبی علمی می پردازید.

توجه داشته باشید که چارچوب نظری به طوری که از نام آن پیداست، با مفاهیمی که به نوعی با هم ارتباط مشترک دارند، اطلاق می شود.

فصل دوم با موضوع “مرور پژوهش های مربوط در داخل و خارج از کشور” خاتمه می یابد. دراین قسمت باید براساس اصولی که در بخش اول کتاب تشریح شد، مرور پژوهش ها را به انجام رسانید و به تفکیک درج نمایید. ابتدا پژوهش های داخل کشور و در ادامه پژوهش های خارج کشور را مطرح نمایید. دقت نمایید که مطالب براساس تاریخ انتشار و از جدید به قدیم تنظیم شوند. به عبارت دیگر، اولین پژوهش مطرح شده در هر دو قسمت داخل و خارج کشور، جدیدترین پژوهش خواهد بود.

به طور خلاصه فصل دوم با عنوان پیشینه یا ادبیات پژوهش شامل موارد زیر خواهد بود:

 • مقدمه (حدود یک پاراگراف)
 • بررسی متون، نظریه ها و تاریخچه
 • بررسی پژوهش های انجام شده در ایران
 • بررسی پژوهش های انجام شده در سایر کشورهای جهان

3. محتوای فصل سوم

فصل سوم را با عنوان «مراحل انجام پژوهش» با مقدمه ای شروع و با تشریح روش پژوهش ادامه می دهید و سپس به ترتیبعناوین فرعی زیر را با محتوای مربوط ارایه می دهید.جامعه پژوهش، نمونه پژوهش، نوع پژوهش، ابزار اندازه گیری پژوهش، متغیرها، شیوه های معتبرسازی ابزار پژوهش (روایی و پایایی)، شیوه گردآوری داده ها، روش تحلیل یافته های پژوهش و ملاحظات اخلاقی اهم عناوینی است که باید به آنها بپردازید.

به طوری که ملاحظه می کنید، فصل سوم، فصلی کوتاه و درعین حالبسیار مهم است، زیرا روند واقعی پژوهش و ابعاد و راهکارهای آن را نشان می دهد. بنابراین، انتظار دارد که بادقت و وسواس لازم و براساس آنچه که در فصول قبل به آن اشاره شد، به تدوین این فصل بپردازید. پایه اصلی نگارش این فصل، متن پیشنهاد پژوهش شما را تشکیل می دهد و لازم است که به نحو شایسته ای به توسعه و تکمیل آن و تبدیل آن به فصل سوم اهتمام ورزید. با توجه به این که این قسمت عمدتا از پیشنهاد طرح و پژوهش گرفته می شود، مجددا تاکید می گردد که زمان ها باید به صورت گذشته مطرح شوند.

به طور خلاصه فصل سوم با عنوان روش پژوهش شامل موارد زیر است:

 • مقدمه (حداکثر یک پاراگراف)
 • جامعه پژوهش
 • نمونه پژوهش (حجم نمونه، روش اندازه گیری، معیارهای اتخاب نمونه)
 • نوع پژوهش
 • ابزار پژوهش
 • تعیین روایی و پایایی ابزار پژوهش
 • ابزار و روش گردآوری داده ها
 • مکان و زمان انجام پژوهش
 • روش تحلیل داده ها
 • ملاحظات اخلاقی

4. محتوای فصل چهارم

در فصل مربوط به پیشنهاد پژوهش در این کتاب، خاطرنشان گردید که براساس نوع پژوهش و همچنین متغیرهای موجود در عنوان، تعداد فصول چهارم تا ماقبل آخر یک رساله تعیین می شود. به عنوان مثال، برای پژوهش های توصیفی، فصل چهارم می تواند تحت عنوان «یافته های پژوهش» تدوین شود. ولی اگر پژوهش به صورت توصیفی_تطبیقی بود، فصل چهارم می تواند با عنوان «مطالعه تطبیقی» و فصل پنجم با عنوان «یافته های پژوهش» ارایه شود. اما در یک پژوهش تاریخی، تعداد فصول می تواند به نسبت متغیرها و پارامترهای اصلی پژوهش، افزایش یابد. ارایه یک مثال در این مورد ضروری به نظر می رسد. اگر عنوان رساله موضوع زیر باشد:

توسعه آموزش عالی در ایران، 1979 1967: درآمدهای نفتی و نفوذ آمریکا

دراین صورت فصول رساله به شرح زیر خواهد بود:

فصل اول_ معرفی پژوهشی

فصل دوم_ سابقه تاریخی، چارچوب نظری، مرور بر پژوهش های مربوط

فصل سوم_ ارکان و مراحل پژوهشی

فصل چهارم_ توسعه آموزش عالی

فصل پنجم_ درآمدهای نفتی

فصل ششم_ توسعه آموزش عالی و درآمدهای نفتی

فصل هفتم_ توسعه آموزش عالی و نفوذ آمریکا

فصل هشتم_ توسعه آموزش عالی، درآمدهای نفتی و نفوذ آمریکا

فصل نهم_ تحلیل یافته ها، بحث و نتیجه گیری

فصل دهم_ خلاصه پژوهش

به طور خلاصه، فصل چهارم، با عنوان یافته های پژوهش شامل موارد زیر است:

 • مقدمه (توضیح داده شود که در این قسمت چند جدول و نمودار ارایه شده است)
 • جداول و نمودارها (هر جدول یا نمودار در متن باید توضیح داده شود)
 • این فصل باید اهداف، فرضیه، سئوالات پژوهش را پوشش دهد.

5. محتوای فصل پنجم:

فصل ماقبل آخر، حسب آنچه که در این فصل کتاب شرح داده شد، می تواند با عنوان «تحلیل یافته ها، بحث و نتیجه گیری و ارایه الگو» باشد. در این صورت، این فصل دارای سه بخش مجزا می باشد. توجه داشته باشید که در این فصل استنادی درکار نیست. آنچه ارایه می دهید، صرفا برگرفته از یافته های شما طی این پژوهش است. به طور اجمال،فصل پنجم با هدف بحث و نتیجه گیری تدوین می شود. این قسمت در برگیرنده محورهای زیر خواهد بود که در ادامه بیشتر شرح داده خواهد شد:

 • مقدمه
 • تحلیل یافته های پژوهش (در ارتباط با اهداف، فرضیه ها، سئوالات پژوهش)
 • بحث و تفسیر نتایج
 • استفاده از پژوهش های دیگران برای رد یا حمایت نتایج بدست آمده
 • تاکید بر جنبه های تازه و مهم پژوهش
 • پیشنهادات پژوهشگر در ارتباط با نتایج حاصل از پژوهش
 • پیشنهادات پژوهشگر برای پژوهش های بعدی

6. تحلیل یافته ها

تحلیل داده ها فرایندی چند مرحله ای است که طی آن داده هایی که از طریق به کارگیریابزارهای گردآوری در نمونه (جامعه) آماری فراهم آمده اند، خلاصه، کدبندی و دسته بندی و در نهایت پردازش می شوند تا زمینه برقراری انواع تحلیل ها و ارتباط ها بین این داده ها به منظور آزمون فرضیه ها فراهم آید. در این فرایند، داده ها، هم از لحاظ مفهومی و هم از جنبه تجربی پالایش می شوند و تکنیک های آماری گوناگون نقش به سزایی در استنتاج ها و تعمیم ها به عهده دارند (خاکی، 306 305).

پژوهشگر برای پاسخگویی به مساله تدوین شده و یا تصمیم گیری در رد یا تائید فرضیه خود می تواند از روش های مختلف تحلیل استفاده نماید. این روش ها به سه طبقه زیر تقسیم می شوند

(الف). تحلیل توصیفی

در این نوع تحلیل، پژوهشگر داده های گردآوری شده را با استفاده از شاخص های آمار توصیفی خلاصه و طبقه بندی می کند، یعنی پژوهشگر ابتدا داده های گردآوری شده را با تهیه و تنظیم جدول توزیع فراوانی خلاصه می کند و سپس یه کمک نمودار آنها را نمایش می دهد و سرانجام با استفاده از سایر شاخص های آمار توصیفی آنها را خلاصه می کند.

معروف ترین و پرمصرف ترین شاخص های آمار توصیفی عبارتند از: میانگین، میانه و مد.


(ب). تحلیل مقایسه ای

در این تحلیل، علاوه بر این که اطلاعات گردآوری شده به صورت توصیفی، تحلیل و با یکدیگر مقایسه مس شوند، سؤالی که در این تحلیل مطرح می شود این است که آیا شاخص آماری محاسبه شده بزرگتر یا کوچکتر از شاخص آماری دیگر است، به این معنی که دو یا چند شاخص آمار توصیفی (میانگین، میانه، انحراف استاندارد واریانس) مورد مقایسه قرار می گیرند.

(پ). تحلیل علّی

در این تحلیل، ابزار یا شاخص های آماری به کار برده شده، مانند روش هایی است که درتحلیل مقایسه ای مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت عمده این دو روش در این است که در تحلیل علّی، روابط علت و معلولی بین متغیرهای مستقل و وابسته مورد بحث قرار می گیرد و پژوهشگر با رد یا تایید فرضیه های آماری به تایید یا ردّ روابط علت و معلول می پردازد (خاکی، 317 303).

فرایند تحلیل به دو بخش عمده مقدماتی و عالی تقسیم می شود. برای تحلیل عالی پس از تحلیلی های مقدماتی باید کارهای عمده زیر را انجام دهید:

1) آشکارسازی روابط

اثبات رابطه میان دو متغیر یک مقوله است و این که چرا این ارتباط وجود دارد مقوله دیگر است. آیا رابطه، علّی یا کاذب است؟ اگر این رابطه علّی است، آیا مستقیم یا غیرمستقیم است؟ اگر غیرمستقیم است، سازوکارهای علّی آن کدام است؟

2) بررسی نتایج پیش بینی نشده

گاهی، الگوهایی که در تحلیل مقدماتی آشکار می شوند، الگوهای مورد انتظار نیستند. الگوهای پیش بینی شده یا وجود ندارند یا ضعیف تر از آنچه پیش بینی شده بود ظاهر می شوند. گاه این الگوها قویتر پیش بینی شده هستند و در مواقع دیگری به نظر می آید که با هم در تضاد هستند.

3) یافتن الگوهایی ضعیف تر از الگوهای مورد انتظار

یک رابطه مورد انتظار، ممکن است نادرست ازآب درآید. اما قبل از پذیرفتن این امر، بررسی کنید تا اطمینان یابید که نادرست درآمدن رابطه مورد انتظار، ناشی از چیز دیگری نباشد.

4) پیدا کردن رابطه ای قوی تر از رابطه مورد انتظار

گاهی متغیرها رابطه ای قوی تر از آنچه مورد انتظار است، دارند. در چنین حالتی، بررسی های لازم باید صورت گیرد و تأثیر متغیرهای مجزا بررسی شود.

5) رسیدگی به نتایج متضاد

سعی کنید تضاد را توضیح دهید. اغلب اوقات تضادها بیشتر از حد واقعی نشان داده می شوند. لذا، ممکن است تضادها صرفا ناشی از دیدگاه خود پژوهشگر درباره تضاد و این که او تضاد را متشکل از چه چیزهایی می داند، باشد.

6) بررسی روابط

حتی زمانی که الگوهای پیش بینی شده پدید می آیند، تحلیل بیشتر برای پی بردن به میزان قوت الگوی مقدماتی، از اهمیت زیادی برخوردار است (خاکی، 319 317).

تحلیل داده های پژوهش منجر به یافته های تحلیل شده می شود. این یافته ها لازم است که مورد ارزیابی و تفسیر قرار گیرند، که اغلب کاری چالشی است. تفسیر یافته ها باید بر مبنای اهداف کلی پروژه پژوهشی، چارچوب نظری، فرضیه هایی که مورد آزمون قرار گرفته اند، آگاهی از پژوهش های مربوط و محدودیت روش های پژوهش به کاررفته، صورت گیرد.

تفسیر یافته های پژوهش، 5 جنبه یافته های پژوهش را دربر می گیرد:

 • درستی
 • معانی
 • اهمیت
 • گستره تعمیم
 • دلالت ها (پولیت و هنگلر، 378).

7. بحث و نتیجه گیری

به طوریکه قبلا خاطرنشان شد، فصل ماقبل آخر هر پایان نامه و رساله با عنوان «تحلیل یافته ها، بحث و نتیجه گیری و ارایه الگو» تدوین می شود. در این فصل، یافته های خام برگرفته از مطالعات خود را با روش های ذکر شده در بالا مورد تحلیل قرار می دهید.

در بخش دوم این فصل، به بحث و نتیجه گیری به صورت زیر بپردازید:

 • به تفسیر یافته های پژوهش خویش بپردازید و دستاوردهای خود را برشمرید.
 • مشخص کنید که آیا یافته های شما پاسخ لازم را به فرضیات مطرح شده در پیشنهاد پژوهش تان داده است یا خیر؟ تفسیر خود را در این باره شرح دهید.
 • یافته های خود را با یافته های دیگر پژوهشگران که در این زمینه پژوهش کرده اند، مورد مقایسه قرار دهید. مشخص کنید که تا چه حد یافته های شما با یافته های دیگر پژوهشگران هم خوانی و یا اختلاف دارد.

حتماً در قسمت بحث و هنگام مقایسه یافته های خود با یافته های دیگر پژوهشگران، لازم است بدان پژوهش، استناد نمایید.

در قسمت پایانی بحث نیز نتیجه گیری خود را با توجه به چهار عامل مهم، یعنی جمع بندی یافته های پژوهش، آینده نگری، تعمیم و پیشنهاد ارایه دهید. فراموش نکنید که در قسمت نتیجه گیری هیچ استنادی درکار نیست و جملات باید با دقت خاص و پیوند مطالب، با توجه به عوامل چهارگانه بالا تدوین شود.

8. ارایه الگو

حاصل تحلیل یافته ها و بحث و نتیجه گیری می تواند به طراحی الگو منتهی شود. در فصل مربوط به الگو به تفصیل در این باره بحث گردید. در اینجا لازم است خاطرنشان شود که اغلب دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد بدین صورت با الگو سر و کار دارند که کاربرد یک الگو را در یک سازمان یا منطقه و یا جامعه موردنظر به آزمون می گذارند. در رساله های دکتری، دانشجویان عمدتاً به یکی از سه صورت زیر به الگو می پردازند:

 1. مطالعه تطبیقی الگوهای نظری منتخب، تحلیل وضع موجود سازمان یا جامعه مورد نظر و سپس طراحی یک الگوی پیشنهادی برای آن سازمان یا جامعه
 2. مطالعه تطبیقی الگوهای واقعی موجود، تحلیل وضع موجود سازمان یا جامعه مورد نظر و سپس ارایه یک الگوی پیشنهادی برای آن سازمان یا جامعه
 3. ترکیب 1 و 2.

الگوی پیشنهادی شما باید مورد تایید جامعه علمی قرار گیرد و معتبر شود. در اینجا به سه صورت می توانید الگوی پیشنهادی خود را از نظر علمی معتبر سازید:

 1. تجربه: یعنی الگوی خود را عملا به اجرا بگذارید و در صورتی که پاسخ موفقیت آمیز بود، الگوی شما معتبر شناخته می شود.
 2. آزمون: یعنی با بهره جویی از دانش ریاضی و آمار، الگوی خود را به آزمون بگذارید. در صورت تائید، الگوی شما معتبر خواهد بود.
 3. اگر نتوانید از دو روش بالا بهره جویید، راه سومی وجود دارد و آن استفاده از تکنیک دلفی است، یعنی الگوی خود را طی چند مرحله به نظرخواهی اندیشمندان، اساتید، صاحبنظران و دست اندرکاران قرار دهید. سپس با اصلاحاتی که در الگو به عمل می آورید و در مرحله نهایی مورد تائید اکثریت قابل ملاحظه ای از آنان قرار گرفت، الگوی شما معتبر بوده و نهایی محسوب می شود.

9. روش دلفی

یکی از روش های پژوهش در حوزه علوم اجتماعی، روش دلفی است که در کتاب های مختلف به نام های فن دلفی، مطالعه دلفی و رویکرد دلفی نیز شناخته می شود. از این روش برای پاسخگویی به سوالاتی استفاده می شود که از شیوه های کمی و یا مطالعات تجربی و تحلیلی امکان پاسخگویی به آنها وجود ندارد. هدف از بکارگیری روش دلفی رسیدن بهاجماع نظر و توافق یک گروه در یک زمینه خاص از طریق چند دور توزیع و جمع آوری پرسش نامه است. روش دلفی به شیوه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش که توسط نورمن دالکی در دهه 1950 ابداع گردید، به عنوان یک روش پژوهش تلقی می شود؛ ولی در سال های بعد، از این روش برای تایید اعتبار نیز استفاده شده است (هارتمن، کراهن و اسکول موسکی، 2007).

روش دلفی مخصوصا برای مسایلی با ارزش است که نیازی به تکنیک های تحلیلی دقیق ندارند. مثلا زمانی که داده ها ناکافی یا فاقد قطعیت می باشند یا وقتی نمونه های واقعی موجود نیست و یا وقتی که جمع کردن افراد و بحث کردن در مورد مساله ای مشکل است. در این بخش کاربرد این روش به منظور نظرخواهی از خبرگان و متخصصین برای تایید اعتبار الگوهایی که از پژوهش های مختلف منتج می شوند، تشریح می گردد.

الف_ فراهم کردن مقدمات دلفی

زمانی که از روش دلفی برای اخذ نظرات خبرگان و متخصصین در خصوص یک الگو استفاده می کنید، لازم است ابتدا الگو تدوین شود. بر این اساس بر مبنای جداول تطبیق که خود محصول مطالعه ای به همین نام است و تجارب موجود در این زمینه و همینطور بر پایه مرور بر مطالعات قبلی، الگوی اولیه در یک زمینه خاص پیشنهاد می گردد.

پس از شکل گیری الگوی اولیه، پژوهشگر باید الگوی خود را در قالب پرسش نامه ای مطرح سازد. برای این که نظرات، از جامعیت و دقت مناسبی برخوردار شود، باید تمامی اطلاعات موردنیاز برای قضاوت در اختیار صاحب نظران قرار گیرد. لذا نباید تنها به ارسال پرسش نامه بسنده نمود، بلکه لازم است مختصری از مراحل کار، نحوه رسیدن به الگو و حتی باید تعدادی از الگوهای مشابه همراه پرسش نامه ارسال گردد.

ب_ انتخاب خبرگان و متخصصین

یک از مراحل که در کیفیت پاسخ ها موثر است، انتخاب صحیح افراد مجرب و آگاه در زمینه موضوع مورد مطالعه است. ابتدا باید معیارهای انتخاب افراد مشخص شود. این معیارها باید کاملا با موضوع پژوهش و الگوی مورد بررسی انطباق داشته باشد. مواردی که می تواند مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از زمینه تحصیلی مرتبط، برخورداری از تجارب مفید، تالیف و ترجمه کتاب و انتشار مقالات علمی در زمینه مورد پژوهش، اشتغال در حوزه ای که با موضوع پژوهش مرتبط است و …

نکته ای که باید مورد توجه قرارگیرد، موضوع مشارکت افراد صاحب نظر است. یعنی در صورتی که افراد خبره از معیار فوق برخوردار بوده ولی علاقه ای برای همکاری ندارند و یا علاقمند هستند، ولی زمانی برای پاسخ دادن به پرسش نامه ندارند، نمی توانند گزینه مناسبی برای روش دلفی شما باشند.

سوالی که معمولا مطرح است، این است که چه تعداد صاحب نظر باید برای اجرای روش دلفی انتخاب شود؟ هیچ قانونی صریحی برای انتخاب نمونه وجود ندارد و تعداد آن وابسته به نوع پژوهش، تجارب قبلی افراد، تخصیص زمان برای پاسخگویی است. دراینجا نمی توان از قواعد معمول نمونه گیری استفاده نمود. زیرا عنصر تعیین کننده در این روش، موضوع صاحب نظر، خبره و متخصص بودن در یک زمینه خاص است، که دست پژوهشگر را برای انتخاب افراد، محدود می نماید. شواهد موجود نشان می دهد در روش دلفی، تعداد شرکت کنندگان معمولا کمتر از 50 نفر و اکثرا بین 15 تا 20 نفر می باشد.

پ_ اجرای نظرخواهی از خبرگان

پرسش نامه ها باید به شیوه مناسبی به شرکت کنندگان دلفی تسلیم شوند. پس از تکمیل پرسش نامه ها توسط افراد صاحب نظر، کار بررسی و ارزیابی نظرات توسط پژوهشگر ادامه می یابد. همان طور که ذکر شد، هدف این روش رسیدن به یک اجماع و وحدت نظر در زمینه موضوع پژوهش است. در صورتی که پاسخ ها پراکنده و اختلاف نظر زیاد باشد، مرحله دوم روش شروع می شود. به این ترتیب که پژوهشگر براساس پس خوراندی که در این مرحله دریافت نموده است، به اصلاح و بازبینی پرسش نامه و ارسال مجدد به همان صاحب نطران قبلی اقدام می نماید.

سوالی که مطرح است، این است که این کار باید تا چه زمانی ادامه یابد؟پژوهشگران نظرات متفاوتی دارند و 2 تا 10 نوبت، در پژوهش های مختلف ذکر شده است. گرچه با تکرار ارسال پرسش نامه صحت یافته ها افزایش می یابد، ولی تکرار آن بیش از 3 بار، برای صاحب نظران خسته کننده شده و از پاسخگویی امتناع می نمایند (احمدی، نصیریانی و اباذری، 1387).

درهرحال این کار تا زمانی ادامه می یابد که یافته های مطالعه اشباع گردد. به عبارت دیگر تکرار ارسال پرسش نامه و بازبینی، یافته جدیدی را برای پژوهشگر به دنبال نداشته باشد. این کار در نوبت اول و یا دوم نیز می تواند اتفاق بیافتد.

ت_ نهایی ساختن الگو

به طور معمول، پس از چند نوبت تکمیل پرسش نامه و اصلاح آن، الگو نهایی شده و پژوهشگر از اعتبار علمی الگوی خود اطمینان کسب می نماید. نکته حایز توجه برای نهایی کردن الگو این است که معمولا نیازی به کارهای پیچیده آماری نیست. زیرا اساسا در روش دلفی هدف تعمیم وجود ندارد.

در خصوص درصد مورد قبول در رسیدن به اجماع و وحدت نظر در پاسخ ها، رویه ثابتی وجود ندارد. معمولا یکسانی در بین 51 درصد تا 100 درصد پاسخ ها، به عنوان اجماع تلقی می شود، ولی توافق بر 75 درصد به عنوان مبنای اجماع، بیشتر تاکید شده است.

نهایی ساختن الگو

نمودار فرآیند اجرای روش دلفی در پژوهش های مبتنی بر الگو

برای افزایش اعتبار یافته ها، پژوهشگران باید قبل از شروع روش دلفی، تعریف دقیقی از اجماع و درصدی را که به عنوان اجماع مورد پذیرش قرار خواهند داد را تعریف نمایند.

10. محتوای فصل آخر رساله

آخرین فصل هر پایان نامه یا رساله با عنوان «خلاصه پژوهش» خواهد بود. این فصل شامل سه بخش است، با سه عنوان فرعی به شرح زیر تدوین می گردد:

الف) خلاصه نتایج حاصله:

در این بخش باید نتایج حاصل از پژوهش را به طور خلاصه اریه دهید.

ب) پیشنهادات یا نقطه نظرهای پژوهشگر برای سازمان مربوط:

در این بخش، که لازم است از ظرافت و محتوای مطلوبی برخوردار باشد، باید نقطه نظرها و پیشنهادات خود را که حتما درارتباط با پژوهش شما باشد، ارایه دهید. بدین معنی که بدون نیاز به ارایه دلیل و اثبات نقطه نظرها و ادعای احتمالی، خاطرنشان سازید که در مورد پژوهشی که انجام داده اید و در طول انجام فرایند آن به نکات مهمی دست یافته اید که لازم می دانید با سایر پژوهشگران و خوانندگان در میان بگذارید. این پیشنهادات در حقیقت توصیه هایی هستند که برای بهبود امور، در سازمانی که در آنجا کارپژوهش خود را به اتمام رسانیده اید، مطرح می سازید. می توانید پیشنهاداتی در مورد ابعاد پژوهش خویش و یافته های آن به افراد و سازمان های مربوط با پژوهش، ارایه دهید.

به طور طبیعی، یک فرآیند پژوهشی، حداقل مستلزم صرف چند ماه تلاش مستمر است. باید از این زمان صرف شده حداکثر استفاده را نمود. به ویژه زمانی که پژوهشگر یک موضوع کاربردی را به اجرا درآورده باشد، پیشنهادهای او برای سازمان مربوط بسیار مفید خواهد بود. به طور یقین، پیشنهادها باید کاملا مربوط به موضوع پژوهش و سازمان مربوط باشد.

پ) پیشنهاد برای پژوهش های آتی:

دراین بخش، انتظار می رود که چند عنوان مربوط با عنوان و پژوهش خود به منظور راهنمایی دانشجویان دیگر مطرح سازید. دقت کنید که این عناوین نباید با محورهای پایان نامه یا رساله شما بی ارتباط باشد. عنوانی را که مطرح می سازید باید از ساختار علمی مناسب برخوردار باشد. در صورتی که پیشنهادهای مناسب در پایان نامه و رساله مطرح سازید، به نوعی تداوم پژوهش را در زمینه علمی مربوط، تسهیل می سازید و موجبات توسعه دانش را در این بخش فراهم می آورید.

پیشنهاد برای پژوهش های آتی

نمودار رابطه یافته های پژوهش با بحث و پیشنهادات پژوهشی

11. پیوست ها:

در این بخش کلیه پیوست ها و ضمایمی که در پژوهش ضرورتی برای ارایه کامل آنها وجود ندارد، اما در متن ارجاع شده، به ترتیب شماره های ارجاع ارایه می شود. مثل پرسش نامه، چک لیست، نمودار سازمانی، بخش نامه ها و قوانین. در برخی از پایان نامه ها و رساله ها و یا گزارش طرح ها، بخشی به نام واژه نامه نیز می توان به صورت مستقل و یا در پیوست ها ارایه نمود.

ج) دفاع از رساله

دفاع از رساله، یا دفاع از پیشنهاد رساله نوعی سخنرانی محسوب می شود و مستلزم کسب آمادگی قبلی است. برای آن که قبل از دفاع آمادگی کامل داشته باشید، می توانید با برگزاری یک جلسه شبه دفاع، در مقابل دوستان خود و یا در برابر آینه به تمرین بپردازید و با کمک آشنایان از نحوه دفاع خویش فیلم برداری نمایید. این تمرین ها سبب می شود که برای دفاع آمادگی کامل کسب کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است از ادبیات و کلمات خودتان استفاده کنید. تلاش کنید توانمندی خود را به نحوی بالا ببرید که بتوانید سؤالات احتمالی را به گونه ها و بیان های مختلف پاسخ دهید. در جلسه دفاع به هیچ عنوان صرفاً به حافظه خود متکی نباشید.

یکی از زمینه هایی که در شما استرس ایجاد می نماید، بروز اشکالات کامپیوتری است که ممکن است در شروع و ادامه دفاع شما رخ دهد. از این رو توصیه می شود حتماً یک ساعت قبل از شروع مراسم، انطباق فایل نمایشی خودتان با برنامه کامپیوتری موجود در سالن دفاع اطمینان حاصل نمایید. از سوی دیگر، به دلایل مختلفی از جمله قطع برق سالن، ویروسی شدن کامپیوتر، … احتمال دارد شما نتوانید از فایل نمایشی برای دفاع از پایان نامه و یا رساله خود استفاده نمایید. توصیه می شود که از فایل مربوط قبلا پرینت تهیه نمایید، تا در صورت قطع برق یا خرابی کامپیوتر بتوانید به دفاع از رساله خود ادامه دهید. از آنجا که با خاتمه پایان نامه و یا رساله، شما به یک شخصیت علمی تبدیل خواهید شد، از این رو، باید پیوسته سعی کنید در ارایه مطالب علمی تسلط کافی کسب نمایید.

توانمندی شما در پاسخگویی به سؤالات زیر، نشانگر آمادگی شما برای دفاع از پایان نامه یا رساله ای که تدوی کرده اید، خواهدد بود.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

نگارش پایان نامه

پایان نامه یا رساله عبارت است از بیان مشروح و مبسوطی از یک کار پژوهشی انجام شده توسط یک یا چند پژوهشگر دانشجو که نشان دهنده ی همه ی مراحل پژوهش است؛ از زمانی که فکر آن به عنوان مسئله در ذهن پژوهشگر شروع شده تا زمانی که نتایج مبتنی بر دلایل و براهین مستند تدوین شود.

در دوره های کارشناسی معمولا پایان نامه تدوین نمی شود اما گاه طرح های تحقیقاتی انجام می شود. در بسیاری از رشته ها در دوره های کارشناسی درس روش نگارش متون علمی و یا گزارش علمی تدریس می شود. البته ممکن است دانشگاه هایی باشند که در کارشناسی درس آشنایی با روش تحقیق هم داشته باشند.

وجود این دروس سبب می شود تا دانشجو زمینه تحقیق را دریابد و با گزارش های علمی آشنا شود و چنان چه به دوره های بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری ارتقا یافت، بدون پیش زمینه نباشد. استادان دوره های کارشناسی در تدریس خود باید این بعد را همواره تقویت کنند و دانشجویان را به تهیه گزارش های علمی و ارائه درست آن و پرهیز از یکسو نگری وادار نمایند. بحث جست و جوی اطلاعات و چگونگی ثبت صحیح منابع و مآخذ از مسائل علمی بسیار مهمی است که در این دوره می تواند برای اهداف بعدی تحقیق در نگاش پایان نامه و رساله تاثیر گذار باشد.

ارزش پایان نامه یا رساله به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن این است که دانشجو از حقیقتی خبر می دهد که از قبل نسبت به آن مطمئن نبوده است. خواه این حقیقت مطابق میل او باشد یا نباشد؛ به عبارت دیگر باید گفت پاین نامه یا رساله یک تحقیق است و تحقیق، تحلیل و ثبت واقعی و منظم مشاهدات بررسی شده ای است که به پروراندن و گاه به اصول و قوانین جدید می انجامد.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

پروپوزال

پس از تکمیل پروپزال و قبل از تسلیم آن به یک سازمان، بهتر است آن را مرور و میزان مطلوبیت آن را بررسی نمایید. محورهایی که در ادامه آمده است، برای این منظور طراحی شده اند. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که تمامی محورهای مورد بحث در مورد تمامی پروپزال ها صدق نمی کند و به طور کلی مطرح شده اند. به عنوان مثال، در پژوهش های توصیفی ممکن است نیازی به نگارش فرضیه یا فرضیه های پژوهش نباشد، لذا رعایت محورهای مطرح شده زیر در بخش فرضیه، برای چنین پژوهش هایی، ضرورتی نخواهد داشت. از نظر اصول علمی، زمانی پروپزال پیشنهادی از مطلوبیت مناسبی برخوردار خواهد بود که محورهای زیر در فرآیند تکمیل آن رعایت شده باشد.

شرایط لازم برای تحقق مطلوبیت پروپزال:

1. موضوع پروپزال:

    موضوع پروپزال با تخصص و تحصیلات پژوهشگر ارتباط داشته باشد.
    موضوع به مشکل یا مشکلاتی بپردازد که از اولویت بالایی برخوردار باشد.
    موضوع غیر تکراری، نو و بدیع باشد.
    موضوع باید با سطح تحصیلی پژوهشگر و تجارب او هم خوانی داشته باشد.
    منابع لازم از قبیل اطلاعات، مواد و وسایل، تجهیزات، بودجه و غیره برای انجام پژوهش فراهم باشد.
    پژوهش در زمان مطرح شده قابل انجام باشد.
    نتایج حاصل از انجام پژوهش قابل توجه باشد.
    حقوق انسان ها و نکات اخلاقی در پژوهش رعایت شده باشد.
    از نظر اجتماعی، فرهنگی، ارزشی و سیاسی مقبولیت داشته باشد.

2. عنوان پروپزال:

    از نظر آیین نگارش فارسی و انگلیسی بدون مشکل باشد
    عنوان، مشخص کننده مفهوم کلی محتوای پژوهش باشد
    عنوان واضح و روشن باشد
    عنوان کوتاه و در حد امکان مختصر باشد
    در عنوان از کلمات اختصاری مبهم استفاده نشده باشد
    در عنوان فارسی از بکار بردن کلمات اختصاری انگلیسی خودداری شده باشد
    در صورت لزوم، زمان و مکان انجام پژوهش ذکر شده باشد
    عنوان به سوالات چه چیز، چه کسانی، کجا، چگونه، کی، پاسخ گفته باشد
    در عنوان از عبارت های منفی و پیش داوری خودداری شده باشد
    عنوان هم زمان به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده باشد

در عنوان انگلیسی، ترجیحاً حرف ابتدای کلمات، بجز حروف اضافه و حروف ربط، با حروف بزرگ نوشته شده باشد.

3. بیان مساله و اهمیت پژوهش:

    مساله یا مشکل احساس شده به روشنی تعریف شده باشد.
    آثار حاصل از تداوم مشکل تشریح شده باشد.
    این که چگونه انجام پژوهش به حل مشکل کمک خواهد کرد، بیان شده باشد.
    به ضرورت انجام پژوهش و تاثیر آن در بهبود و ارتقای امور اشاره شده باشد.
    حدود مشکل به طور کامل تشریح شده باشد.
    در بیان مساله، اطلاعات از کل به جز و از عمومی به اختصاصی براساس یک نظم منطقی تدوین شده باشد.
    بیان مساله، مستند به اطلاعات مناسب، مربوط، جدید و معتبر باشد.
    دلایل انجام پژوهش به طور کامل تشریح شده باشد.
    بیان مساله حاوی اطلاعات کلی و زمینه ای مربوط باشد.
    در بیان مساله پیوستگی مطالب رعایت شده باشد.
    افراد و سازمان های ذینفع نامبرده شده باشند.
    به پژوهش های انجام شدهدر زمینه مورد نظر در داخل و خارج از کشور اشاره شده باشد.
    وجه تمایز این پژوهش با سایر پژوهش ها بیان شده باشد.
    در آخرین بخش از بیان مساله، هدف پژوهش مطرح شده باشد.

4. اهداف پژوهش/ فرضیه پژوهش/ سوالات پژوهش:

    هدف آرمانی، کلی و اختصاصی یا ویژه، به روشنی بیان شده باشد.
    هدف کلی پژوهش بر عنوان پژوهش منطبق باشد.
    هدف کلی بیانگر نتیجه نهایی پژوهش باشد.
    هدف کلی براساس یک روال گام به گام به چند هدف ویژه جزیی تر تقسیم شده باشد.
    اهداف واقع بینانه باشند.
    نتایج حاصل از مجموع اهداف ویژه، دست یابی به هدف کلی را ممکن سازد.
    اهداف ویژه در عمل قابل اندازه گیری باشند.
    اهداف ویژه با افعال قابل سنجش و اندازه گیری بیان شده باشند.
    فرضیه های پژوهش به صورت یک گزاره جهت دار بیان شده باشند.
    فرضیه های پژوهش به صورت روشن، بدون ابهام و به صورت یک جمله خبری بیان شده باشند.
    سوالات پژوهش منطبق بر اهداف اختصاصی باشند.
    سوالات پژوهش رابطه بین دو یا چند متغیر را مطرح ساخته باشند.
    مفاهیم اساسی با استناد به مراجع علمی تعریف شده باشند.
    به ازای هر هدف اختصاصی، یک سوال پژوهشی مطرح شده باشد.

5. تعریف واژه ها، متغیرهای مورد سنجش و نحوه اندازه گیری آنها

    متغیرهای پژوهش از نظر نظری و عملیاتی تعریف شده باشند.
    در تعریف نظری به مستندات علمی اشاره شده باشد.
    تعریف عملیاتی واژه ها، منظور پژوهشگر را به طور دقیق بیان کرده باشد.
    متغیرها به شیوه ای عملی و قابل سنجش بیان شده باشند.
    تناسب نوع متغیر و مقیاس سنجش آنها رعایت شده باشد.
    نوع متغیرهای پژوهش، مشخص شده باشد.
    مقیاس سنجش متغیرهای پژوهش تعیین شده باشد.
    نقش متغیر در پژوهش معین شده باشد.

6. نوع پژوهش

    نوع پژوهش براساس هدف پژوهش مشخص شده باشد.
    نوع پژوهش بر مبنای فرآیند اجرای پژوهش تصریح شده باشد.
    نوع پژوهش بر مبنای زمان اجرای پژوهش ذکر شده باشد.
    نوع پژوهش براساس نتایج پژوهش تعیین شده باشد.
    امکان دسترسی به داده های مناسب با توجه به نوع پژوهش وجود داشته باشد.

7. روش پژوهش

    روش انجام پژوهش به طور کامل، مرحله به مرحله و به روشنی توصیف شده باشد.
    افعال فعالیت ها به زمان آینده بیان شده باشند.
    روش پژوهش با نوع پژوهش انطباق داشته باشد.

8. جامعه پژوهش

    جامعه پژوهش به دقت مشخص شده باشد.
    ملاک انتخاب نمونه به دقت معین شده باشد.
    جامعه برخوردار از ملاک های انتخاب باشد.

9. نمونه پژوهش

    روش نمونه گیری مشخص شده باشد.
    روش محاسبه حجم نمونه بیان شده باشد.
    چگونگی انتخاب نمونه به دقت توضیح داده شده باشد.
    نمونه مطرح شده، معرف کل جامعه پژوهش باشد.

10. محیط پژوهش

    محیط پژوهش مشخص شده باشد.
    حدود محیط پژوهش کاملا روشن باشد.

11. ابزار گردآوری و روش تحلیل داده ها

    ابزار گردآوری داده ها به طور کامل توصیف شده باشد.
    ابزار مطرح شده، مناسب ترین ابزار برای گردآوری داده باشد.
    ابزار انتخاب شده با نوع پژوهش هم خوانی داشته باشد.
    ابزار انتخاب شده با روش پژوهش هم خوانی داشته باشد.
    نحوه بررسی روایی و پایایی ابزار تشریح شده باشد.
    مراحل و جزئیات گردآوری داده ها، توضیح داده شده باشد.
    روش تحلیل داده ها در پژوهش مشخص شده باشد.
    به آزمون های آماری و نوع نرم افزارهای مورد نیاز اشاره شده باشد.
    آزمون های آماری مورد اشاره با نوع پژوهش تناسب داشته باشد.

12. مروری بر پیشینه پژوهش

    مقالات مطرح شده رابطه مستقیمی با موضوع و یا عنوان پژوهش داشته باشد.
    مطالب براساس تاریخ انتشار و از جدید به قدیم مرتب شده باشند.
    مقالات براساس محل انجام پژوهش در داخل یا خارج از کشور تفکیک شده باشند.
    مقالات مربوط با موضوع پژوهش، به تعداد کافی مورد بررسی قرار گرفته باشند.
    ژورنال های مورد استفاده دارای رتبه علمی باشند.
    ترجیحا از تاریخ انتشار مقالات حداکثر 5 سال سپری شده باشد.
    آدرس کامل کتاب شناختی مقالات استناد شده در بخش منابع ذکر شده باشد.
    اطلاعات مورد نیاز به قدر کفایت از مقالات استخراج و درج شده باشد.

13. محدودیت های پژوهش

    محدودیت های احتمالی در انجام پژوهش و روش حل آنها تشریح شده باشد.
    با وجود محدودیت های مطرح شده، امکان انجام پژوهش میسر باشد.

14. پیش بینی زمان لازم برای انجام پژوهش

    پژوهش به درستی مرحله بندی شده باشد.
    زمان پیش بینی شده با نوع پژوهش تناسب داشته باشد.
    گانت چارت مراحل انجام پژوهش ترسیم شده باشد.
    زمان اختصاص داده شده به هر مرحله، با میزان فعالیت مورد نیاز آن مرحله تناسب داشته باشد.
    حدود تاریخ دفاع و یا تحویل گزارش نهایی در مراحل پژوهش پیش بینی شده باشد.
    تدوین مقاله حاصل از پژوهش، در مراحل گانت چارت پژوهش لحاظ شده باشد.

15. جدول محاسبه هزینه های پژوهش

    در تکمیل هزینه ها، تفکیک هزینه ها از قبیل نیروی انسانی، تجهیزات و … رعایت شده باشد.
    واحد هزینه ها در بالای ستون مربوط درج شده باشد.
    هزینه های پژوهش براساس مراحل انجام پژوهش، تفکیک شده باشد.
    از درج هزینه هایی از قبیل «سایر هزینه ها» در جدول هزینه خودداری شده باشد.
    هزینه های مربوط به نیروی انسانی، براساس اسامی یا عناوین شغلی تفکیک شده باشد.
    تناسب نسبی بین هزینه های مطرح شده و نوع پژوهش برقرار باشد.

16. منابع گزارش نهایی

    کلیه منابع و ماخذی که در پژوهش مورد استفاده قرار گرفته، در انتهای گزارش فهرست شده باشند.
    شیوه معتبری برای بیان منابع پژوهش مورد استفاده قرار گرفته باشد.
    در کل گزارش، وحدت رویه در ارایه منبع وجود باشد.
    تعداد منابع کافی باشد.
    تمامی استنادات داده شده در متن، دارای آدرس کتاب شناختی در بخش منابع باشند.
    تمامی آدرس های کتاب شناختی در بخش منابع، ارجاع مربوط در متن داشته باشند.
    ترجیحا کمتر از 5 سال از تاریخ انتشار منابع مورد استفاده، سپری شده باشد.
    در پژوهش، هم از منابع فارسی و هم انگلیسی استفاده شده باشد.
    منابع مورد استفاده از تنوع مناسبی برخوردار باشد.

17. رعایت اصول نگارش

    افعال مورد استفاده در پروپزال به صورت زمان آینده بیان شده باشند.
    در نگارش از جملات کوتاه و حداکثر 5/2 سطر استفاده شده باشد.
    پاراگراف ها کوتاه و حداکثر 10 سطر باشند.
    از نشانه های نگارشی از قبیل نقطه، ویرگول و … به گونه ای صحیح استفاده شده باشد.
    شکل کامل هر گونه اختصارات زبان انگلیسی که برای اولین بار در متن ظاهر شده در زیرنویس درج گردیده باشند.
    اسامی افراد، مکان ها و اسامی دشوار زبان انگلیسی، زیرنویس شده باشند.
    پانویس های انگلیسی در متن با اعداد فارسی ارجاع شده باشند.
    پانویس های انگلیسی از چپ به راست و فارسی از راست به چپ به ترتیب شماره ارجاع مرتب شده باشند.
    از فونت های (قلم) مناسب و در اندازه های (سایز) مناسب استفاده شده باشد.
    از آوردن القاب از قبیل دکتر، مهندس، خانم، آقا، سرهنگ و … خودداری شده باشد.
    از آوردن اصطلاحاتی از قبیل خوشبختانه، متاسفانه، بدبختانه و … که حامل بار عاطفی خاصی هستند خودداری شده باشد.
    از به کاربردن اصطلاحات زبان انگلیسی که معادل آنها در زبان فارسی وجود دارد، پرهیز شده باشد.
    از عبارت هایی نظیر، علیرغم، با وجود این، افزون بر این، به علاوه، به عبارت دیگر و … بجا استفاده شده باشد.
    مطالب براساس یک نظم منطقی (شماره یا حروف الفبا) کدگذاری شده باشد.
    اشتباه املایی و انشایی وجود نداشته باشد
    ارقام و اعداد در متن فارسی با قلم فارسی و در متن انگلیسی با قلم انگلیسی نوشته شده باشد.

18. مشخصات ابزار گردآوری داده ها (پرسش نامه):

    پرسش نامه داری مقدم ه ای باشد که در ابتدای آن هدف از انجام پژوهش درج شده باشد.
    در مقدمه به ترغیب افراد برای پاسخگویی توجه شده باشد.
    رعایت محرمانگی در مقدمه مورد تاکید قرار گرفته باشد.
    پرسش نامه دارای نظم مطلوب باشد.
    حتی الامکان از پرسش های بسته استفاده شده باشد.
    در هر پرسش، تنها یک مفهوم مورد سوال قرار گرفته باشد.
    پرسش ها روشن و واضح طراحی شده باشند.
    پرسش ها با سطح تحصیلی و توان پاسخگو متناسب باشند.
    از طرح پرسش هایی که بر انگیزه پاسخگو به طور مستقیم و غیرمستقیم تاثیر منفی می گذارند، پرهیز شده باشد.
    از القا کردن جهت و پاسخ، در طراحی پرسش ها خودداری شده باشد.
    تعداد سوالات با توجه به میزان وقت پاسخگوها، تنظیم شده باشد.
    حتی الامکان مفاهیم کیفی بصورت کمی مطرح شده باشند.
    مقیاس های استفاده شده در پرسش نامه، با مقیاس های سنجش مطرح شده برای متغیرها متناسب باشد.
    روایی و پایایی مورد توجه باشد.
    نحوه تکمیل پرسش نامه به میزان کافی شفاف و روشن باشد.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

پژوهش

ممکن است چنین تصور شود که تحقیق همان تالیف است و از نظر علمی اهمیت یکسانی دارد؛ حق این است که گفته شود تحقیق تلاش علمی ارزشمندی است که از تالیف مهم تر و سخت تر است، همین طور که احیای آثار قدیمی و تصحیح و آرایش آن ها به وضع علمی و مطلوب (فدائی، 1386) امروزی از تالیف مهم تر است. در واقع تحقیق تلاش علمی و ملی برای احیای هویت است؛ خواه این هویت درباره آثار قدیمی باشد یا خلق و ابتکار جدید و یا کشف راه حل برای مسائل موجود (تونجی،1415 ق،9).

انسان ممکن است درباره چیزی کتاب بنویسد اما نتواند رساله بنویسد؛ مثلا کسی که می خواهد درباره علامه امینی صاحب کتاب الغدیر و یا شیخ آقا بزرگ تهرانی صاحب کتاب الذریعه و یا پروفسور محمود حسابی کتاب بنویسد سعی می کند که همه کتابش مدح و تعریف باشد؛ او هرگز به خطاها و اشتباهاتی که در زندگی ممدوح ممکن است باشد نمی پردازد. در حالی که اگر بخواهد پایان نامه و یا رساله بنویسد طبعاً باید هم محاسن و هم معایب را بگوید.

تعریف تحقیق یا پژوهش

تحقیق از واژه حق گرفته شده و به معنای رسیدن به حق و حقیقت است که انسان نوعاً طالب و خواستار آن است. انسان تشنه حقیقت است و از اینکه بداند چگونه آن را به دست می آورد، خوشحال می شود. تحقیق یا پژوهش در سومین واژه نامه بین المللی ویستر (1975، 984) چنین معنا شده است؛ «پژوهش، بررسی یا کاوش سخت کوشانه و به معنای خاص، تحقیق و تجربه انتقادی جامعی با هدف کشف واقعیت های نو و تفسیر درست این واقعیت ها، تجدید نظر در نتیجه گیری ها، نظریه ها و قوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت های تازه کشف شده و به کارگیری عملی نتیجه گیری ها، نظریه ها و قوانین جدید است.» در لغت نامه دهخدا (1377، 6485) در ذیل واژه تحقیق مطالب فراوانی آمده است که بخشی از آن به این قرار است:

حقیقت کردن، درست و سر راست کردن، رسیدگی و وارسی کردن، به کنه مطالب رسیدن، واقع چیزی را به دست آوردن؛ بدانستن و تصدیق کردن قولی را، واجب کردن و تایید و اثبات مسئله به دلیل کردن، (کشاف اصطلاحات الفنون) تعمق کردن در علوم و ادبیات، از روی تحقیق، به راستی، بدون تردید و شک، بی گمان. سعدی گوید:

نه مرد است آن به نزدیک خردمند               که با پیل دمان پیکار جوید

بلی مرد آن کس است از روی تحقیق            که چون خشم آیدش باطل نگوید

اهل تحقیق؛ فیلسوفان و مجتهدان (ناظم الاطباء)، اهل حقیقت و راستی و درستی، مردمی که جویای حقیقت و درستی باشند، فرزانگان و آزادگان اهل حکمت و عرفان.

اگر به ریشه شناسی واژه تحقیق در زبان انگلیسی هم توجه کنیم، چیزی مشابه را دریافت می کنیم. کلمه Research به معنای «باز جست و جو» است. این به آن معناست که واقعیتی قبلا بوده است و اینک به خاطر مسائل گوناگون پرده ابهام و پندار روی آن کشیده شده است و محقق باید این پرده را کنار بزند و آنچه را قبلا بوده است دوباره بیابد. یا اینکه واقعیتی در مسائل اجتماعی چون آرامش، رضایت، شادمانی به طور کلی و نسبت به فرد، جامعه و اموری وجود داشته و اینک آن پدیده ها از میان رفته و یا دچار آسیب شده است و محقق می خواهد با بررسی پژوهشگرانه خود وضعیت نخستین را طلب کند و علت و یا علل بروز چنین ناگواری هایی را به دست آورد و نتایج آن را تحلیل نماید. به نظر بعضی (به نقل از ستوده 1371،354) تحقیق به مجموع اقداماتی گفته می شود که برای کشف قسمتی از مشخصات جهان حقیقی انجام می گیرد؛ و ستوده می گوید: «هدف تحقیق به دست آوردن روشهای درست پژوهیدن و به طور کلی کشف حقایق و پیدا کردن جواب مسائل و حل مشکلات و به دست آوردن معیارهایی برای درست اندیشیدن و درست عمل کردن در نتیجه گسترش دامنه معلومات و معارف بشری است.»

او درباره فایده تحقیق موارد زیر را بر می شمرد:

    اقناع میل کنجکاوی درباره گذشته و حال؛
    تغییر سا تثبیت ارزش ها و ارائه راه های بهتر در حیات مادی و معنوی انسان؛
    ادامه حیات علمی در رشته های مختلف؛
    ادامه حرکت برای رسیدن به حقیقت؛
    گشودن راهی برای علاقه مندان به تحقیق.

پژوهش در واقع، فرآیند رسیدن به راه حل های قابل اطمینان مسائل از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیر داده ها به گونه ای برنامه ریزی شده و نظام مند است. بعضی می گویند (کومار، 1374):

ما باید دلایل کاری را که انجام می دهیم بدانیم و از چگونگی و دلایل شیوه هایی که برای انجام کارمان پذیرفته یا نپذیرفته ایم نیز آگاه باشیم.

در پژوهش های اثبات گرایانه و یا پوزیتیویستی تعمیم؛ یکی از هدف های مهم تحقیق است که محقق با استفاده از استدلال های منطقی (قیاس، استقرا) به آن می پردازد. در این نوع تحقیقات که عموما بر مدار کمیت سیر می کند موارد پژوهش عبارت است از:

    جست و جو پیرامون اصل و بنیاد پدیده ای ویژه؛
    محقق ساختن درستی رویدادهای خاص؛
    کشف واقعیت های نو؛
    تحلیل واقعیت ها؛
    تفسیر درست واقعیت ها؛
    تجدید نظر در واقعیت ها؛
    تجدید نظر در واقعیت های پذیرفته شده؛
    کاوش علمی یا تحقیق نظام مند شامل فرضیه ای نو، اصلاح فرضیه پیشین آزمون آن فرضیه؛
    تثبیت و تحکیم تمام یا بخشی از روابط موجود بین عوامل گوناگون با نظر به فعالیت های انجام شده در یک زمینه خاص با اطمینان نسبی؛
    رسیدن به حقایق قابل تعمیم؛
    ترکیب و تلفیق واقعیت های تثبیت شده؛
    بیان تعمیم ها یا قوانینی که جنبه جهانی دارند بر پایه شواهد و تایید و تحکیم این قوانین از طریق دیگر مشاهدات؛
    تجدید نظر در قوانین در پرتو واقعیت های نو. (همان)

در پژوهش های کیفی، اگر چه بحث تعمیم مطرح نیست ولی پژوهش به گونه ای دیگر سامان می یابد. در پژوهش های کیفی تحقیق بر عمق تکیه دارد تا بر سطح. در این تحقیق ها که اغلب موردی را می کاود و یا حادثه ای را بررسی می کند و یا وضعیتی را به منظور پیش بینی های مورد انتظار به محک آزمایش می زند، ویژگی های تحقیق به صورت دیگر شکل می گیرد؛ به طوری که یا فضیه ندارد و یا ممکن است در حین کار شکل گیرد و نتیجه کاملا قطعی نباشد.

منابع:

تونجی، محمد(1415 ق)، المنهاج فی تالیف البحوث ئ تحقیق مخطوطات، لبنان: عالم الکتاب.

ستوده، غلامرضا (1371)، مرجع شناسی و روش تحقیق در ادبیات فارسی، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها(سمت).

فدائی، غلامرضا (1386)، آشنایی با نسخ خطی و آثار کمیاب(فارسی و عربی)، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها(سمت).

کومار، کریشان (1374)، روش های تحقیق در کتابداری و اطلاع رسانی، ترجمه فاطمه رهادوست، با همکاری فریبرز خسروی، تهران: کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

جمعه, 02 مهر 1395 00:00

کتابداری

مشاوره در انجام مقاله و پایان نامه کتابداری

کتابخانه از دیرباز به عنوان کانون گردآوری منابع مکتوب فرهنگی، علمی و فنی و اشاعه اطلاعات سازمان یافته آنها در میان گروههای مختلف استفاده کننده شناخته شده است. پیشرفتهای سریع جوامع انسانی و نیز افزایش میزان انتشارات در زمینه های مختلف دانش بشری، ایجاد و گسترش کتابخانه ها را امری الزامی ساخته است.

بهره گیری از میراث مکتوب فرهنگی عامل پیشرفت معنوی و کسب استقلال فرهنگی است و استفاده از اطلاعات علمی و فنی در پژوهشها، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها موجب پیشرفت اقتصادی، نیل به خودکفائی و رشد همه جانبه است. افزایش انتشارات گرچه تأثیری مستقیم در اشاعه اطلاعات دارند اما باید به صورت مناسبی سازمان داده شوند تا بتوانند به نحو مطلوب و مؤثر مورد بهره برداری قرار گیرند.

کتابخانه ها مسئولیت پاسخگوئی به نیازهای اطلاعاتی جامعه را دارند. نیازهای جامعه در همه دوران و شرایط یکسان نبوده، موضوعات و مسائل گوناگون در هر حال از اهمیت واحد برخوردار نیستند. شناخت این نیازها از راه اندازی کتابخانه مهم تر است. تعداد گرایش های و تمایلات و دیدگاه ها و برداشت های افراد از وقایع و مسائل و انگیزه های گوناگون در پی جوئی اطلاعاتی و عوامل پیدا و پنهان در زایش پرسشها و ابهامات، برپیچیدگی و تنوع نیازها می افزاید. این امر ایجاد کتابخانه ها و گسترش سازمان یافته آنها و نیز وجود کتابداران آموزش دیده در سطوح مختلف دانشگاهی را جهت سازماندهی و اداره کتابخانه ها ایجاب می کند.

 

کلیه پروژه ها و پایان نامه های انجام شده در مشاوران برتر دارایتعهد آموزش می باشند. همچنین تضمین می شود کارهای انجام گرفته، کارهای جدیدی باشند و در صورت تمایل دانشجواز پایان نامه های انجام گرفته شده، مقالات علمی، پژو هشی و یاISIاستخراج گردد.

صفحه1 از5

ویرایش مقاله

Download Archive

ویرایش مقاله

توصیه می شود مقالات خود را پس از تهیه، توسط افراد متخصص همان رشته که دارای مدارج علمی و تجربه بالا هستند، ویرایش کنید.

ادامه مطلب...

ترجمه فوق تخصصی

Download Archive

ترجمه فوق تخصصی

مقالات فارسی خود ر ا توسط افراد متخصص همان رشته که سابقه ترجمه مقالات علمی ،داشته اندترجمه نمایید.

ادامه مطلب...

پروژه های دانشجویی

Download Archive

پروژه های دانشجویی

مشاوره جهت انجام پروژه های دانشجویی وتحلیل آماری پایان نامه ها وتحقیقات در تمامی رشته ها

ادامه مطلب...

ترجمه و چاپ کتاب

Download Archive

ترجمه و چاپ کتاب

داشتن کتاب (تالیف و ترجمه) دارای 20 امتیاز در مصاحبه دکتری در هر رشته ای می باشد. در صورتی که مقالاتISI دارای 7 امتیاز ، پژوهشی 5 امتیاز و کنفرانسی دارای 2 امتیاز است.

ادامه مطلب...

 

اطلاعات مالی گروه مشاوران برتر  :  شماره حساب : ۰۲۰۱۰۰۸۴۶۸۰۰۵   شماره کارت : 6037997245207718  بنام : عبدالرضا رعاضی طبری  بانک : ملی